Taksitle Altın Alınır mı

Yatırım amaçlı başta olmak üzere hediye amaçlı da alınan altın farklı fiziki şekillerle karşımıza çıkıyor. Burada devlet değerli maden olması nedeniyle bazı usulsüz harcamaların önüne geçmek adına taksitlendirme ve alım gibi hususlarda yaptırıma giderken değeri nedeniyle yüksek tutarda olan altın alımlarında vatandaşlar karttan çektirme olur mu? Altını kredi kartına taksitle alabilir miyim? Gibi soruları soruyor.

Taksitle Altın Alınır mı?

Ödeme aracı olan kredi kartları kişilere belli promosyonlar ve yasalar gereği olmak üzere taksitle alım imkanı veriyor. Burada vatandaş her türlü taksitle almak istese de yaşanılan usulsüzlükler nedeniyle de sınırlamalar olabiliyor. Altın alımında ödemeyi karttan çektirme söz konusu. Yani alacağınız her türlü altını kredi kartı ile ödeyebiliyorsunuz.

Ancak gram başta olmak üzere çeyrek, yarım ve tam altın gibi Ata altını alımlarında karttan çektirme söz konusu iken bu altın fiyatlarını taksitle ödemeniz söz konusu değil. Fakat küpe, künye, yüzük gibi hediyelik altın alımlarında bu durum farklı. Eğer böyle bir farklı şekillere bürünmüş altınlardan almak isterseniz kredi kartına taksitle altın alım yapmanız mümkün.

Kredi Kartıyla Taksitle Altın Satışında Yasal Durum
Önceki yıllarda altın satışlarında kredi kartına taksit uygulaması tamamen kaldırılması sonrası özellikle kuyumcu sektörü bu duruma karşı çıkmıştı. Vatandaşı düşünerek atılan bu adım sonrası yine vatandaş düşünülerek teksitlendirme imkanı getirildi. 4 aya kadar taksitle alım imkanı sunulmasına rağmen yeterli bulunmayan bu husus için Ekim 2019 tarihinde yeni bir düzenlemeye gidildi ve Kredi Kartı Yönetmeliğinin 26 ncı maddesi gereği baskısız olan altın ve külçe altın alımlarında taksitlendirme 8 aya kadar çıktı.

Bu durum bankalar karşısında en fazla 12 ay’a kadar çıkarılabiliyor. Taksitle kredi kartıyla altın satışına olumlu bakan kuyumcu kadar olumsuz bakanları da bulunuyor. Fakat yasal olarak taksitle altın alımında vade bireysel kullanıcılar için 3 ay olarak teklif ediliyor.

Yorum yapın